święta kościelne, święta katolickie

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało

Boże Ciało – Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w Kościele katolickim jest świętem nakazanym, ceremonią liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu.
Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej posiada charakter dziękczynny jak również radosny w okresie, którego wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa.
Bożego Ciała podobnie jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym. W Polsce obchodzimy je dziesięć dni po Zesłaniu Ducha Świętego i całe sześćdziesiąt dni po Wielkiej Niedzieli.


Pierwsza możliwa data przypadania Święta to dwudziesty pierwszy .05, zaś najpóźniejsza 24 czerwca. W niektórych krajach ceremonia przeniesiona została na kolejną niedzielę.
Zwyczajowo każdego roku zaraz po Mszy Świętej odprawianej w kościołach wierni idą w uroczystych procesjach drogami swoich miejscowości.
Z przodu wszystkich procesji maszerują dzieci, rozrzucając na ulicę kwiaty, po których idą w głównej części ksiądz niosący Najświętszy Sakrament, a za nim wszyscy parafianie. Każdej procesji wtórują modlitwa, a także.
Po raz pierwszy w Polsce święto zostało zapoczątkowane przez biskupa Nankiera w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Dopiero dokładnie 100 lat później, w 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uroczystość uznano za powszechną, obchodzoną we wszystkich świątyniach w państwie.
Aczkolwiek poza krajem po raz pierwszy Święto zaczęto obchodzić w trzynasto wiecznej Francji, kiedy to bp Robert z Thourotte na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon ustanowił je w swojej diecezji, lecz do kalendarza Kościoła powszechnego zostało dodane przez papieża Jana XXII podobnie jak w Polsce dopiero sto lat później.
W naszej ojczyźnie obchody ceremonii wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii, która zatrzymuje się etapami, przy 4-ech ołtarzach wykonanych przez wiernych, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią części czterech Ewangelii.
W naszej ojczyźnie uroczystość Bożego Ciała jest dniem ustawowo bez pracy.

Polecamy Państwu kartki świąteczne z nadrukiem życzeń oraz logo firmy
Informacje zaczerpnięte z Wikipedia.org
© 2013 Prawa autorskie zastrzeżone – polskieswieta.pl – artykuł „Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało