święta kościelne, święta katolickie

Święto Matki Boskiej Zielnej – historia, opis

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Święto Matki Boskiej Zielnej w Polsce, Święto Matki Boskiej Korzennej w Czechach.
Święto celebrowane w Kościele katolickim począwszy od 5 w., 15 .08 – ogłoszone ku czci wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia.

Jest to jedno z nakazanych Świąt w Kościele katolickim.

Z kolei Kościół prawosławny obchodzi Święto Zaśnięcia Bogurodzicy (Zaśnięcie Maryi), jakie zostało ogłoszone w 4 wieku. Święto to poprzedzone jest dwutygodniowym postem i wchodzi do dwunastu najważniejszych uroczystości w kościele prawosławnym.

Najważniejszym warunkiem dogmatu stało się stwierdzenie, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z duszą i ciałem wzięta do nieba.

Największa uroczystość ku czci Maryi, organizowana jest w Polsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, w której co roku aranżuje się Zaśnięcie Mary, wraz z jej Wniebowzięciem i na Jasnej Górze w Częstochowie, do której udają się pieszo lub autokarami pielgrzymi z każdego krańca Polski.

Natomiast w kościele protestanckim dogmat Wniebowzięcia Maryi jest całkowicie odrzucony, przeciwstawiając ten fakt brakiem wpisów w Piśmie Świętym.

Polecamy Państwu bardzo ładne firmowe kartki świąteczne z nadrukiem życzeń oraz logotypu
Źródło: m.in. Wikipedia –
© polskieswieta.pl 2014 COPYRIGHT artykuł – „Święto Matki Boskiej Zielnej – historia, opis”