święta kościelne, święta katolickie

Wniebowstąpienie Pańskie

 Wniebowstąpienie Pańskie

Wniebowstąpienie Pańskie VII niedziela po Wielkanocy

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest świętem nakazanym, ruchomym i zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, od 2004 roku przypada na VII niedzielę wielkanocną. Do tego czasu Święto przypadało na czwartek w 40 dniu po Wielkanocy.
W 2016 roku święto Wniebowstąpienia Pańskiego przypada 8 maja, w 2017 roku 28 maja, zaś w 2018 roku 13 maja. Jak łatwo obliczyć Wielkanoc za każdym razem będzie wcześniej o 43 dni niż Wniebowstąpienie Pańskie.

Full Review

Historia Wielkanocy

 wielkanocny zajączek

Niedziela Wielkanocna – Wielkanoc

Święto Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze i jednocześnie najstarsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie.
Niedziela Wielkanocna jest dniem ruchomym i może być obchodzona pomiędzy dwudziestym drugim marcem, a 25.04.
Okres przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego to czas Wielkiego Postu.

Full Review

Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki

Zesłanie Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki

Pięćdziesiątnica. Święto ustanowione na pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na zebranych w wieczerniku apostołów i Maryję. Zesłanie Ducha Świętego zostało zapowiedziane przez Chrystusa przed jego Zmartwychwstaniem. Wydarzenie to miało miejsce w 1-szą Pięćdziesiątnicę po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Full Review

Boże Narodzenie historia

boze narodzenie kubek

Boże Narodzenie

– czyli Święto Narodzenia Pańskiego jest jednym z dwóch najważniejszych, a w zasadzie powinienem dodać najpopularniejszych Świąt Chrześcijańskich, upamiętniające narodziny Jezusa.
Święto Narodzenia Pańskiego poprzedzone jest okresem Adwentu – 3-tygodniowego wyglądania na ponowne przybycie Zbawiciela. W pierwszą z czterech niedziel adwentowych otwiera się rok liturgiczny.

Full Review

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało

Boże Ciało – Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w Kościele katolickim jest świętem nakazanym, ceremonią liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu.
Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej posiada charakter dziękczynny jak również radosny w okresie, którego wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa.
Bożego Ciała podobnie jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym. W Polsce obchodzimy je dziesięć dni po Zesłaniu Ducha Świętego i całe sześćdziesiąt dni po Wielkiej Niedzieli.

Full Review

Święto Matki Boskiej Zielnej – historia, opis

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Święto Matki Boskiej Zielnej w Polsce, Święto Matki Boskiej Korzennej w Czechach.
Święto celebrowane w Kościele katolickim począwszy od 5 w., 15 .08 – ogłoszone ku czci wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia.

Full Review