święta kościelne, święta katolickie

Historia Wielkanocy

 wielkanocny zajączek

Niedziela Wielkanocna – Wielkanoc

Święto Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze i jednocześnie najstarsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie.
Niedziela Wielkanocna jest dniem ruchomym i może być obchodzona pomiędzy dwudziestym drugim marcem, a 25.04.
Okres przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego to czas Wielkiego Postu.
Wielki Post to okres pokutny, który ma przygotować katolika do przeżycia Zmartwychwstania Pańskiego. Początek Wielkiego Postu przypada na Środę Popielcową i trwa przez kolejnych czterdzieści sześć dni kalendarzowych (40 dni bez niedziel), aż do Wielkiego Czwartku.
Wielkanoc zawsze obchodzona jest w niedzielę. Pomimo, że w kościołach chrześcijańskich każda niedziela jest dniem świętym, upamiętniającym zmartwychwstanie Chrystusa, to akurat ta niedziela, Zmartwychwstania Pańskiego uznawana jest za najważniejszą.
Siedem dni poprzedzający Niedzielę Wielkanocną to tzw. Wielki Tydzień, podczas którego chrześcijanie wspominają najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia.
3 najważniejsze dni poprzedzające Wielkanoc, a więc Wielki Czwartek – wieczorem, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna to tak zwane Święte Triduum Paschalne. W okresie Triduum Paschalnego katolicy i inni chrześcijanie celebrują męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
1-sza msza w czasie Triduum Paschalnego odprawiana jest w czwartek wieczorem i nazywana jest Mszą Wieczerzy Pańskiej – upamiętniająca ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniami, podczas której Jezus ustanowił 2 sakramenty Eucharystię oraz Kapłaństwo. Czas rozpoczęcia mszy w Wielki Czwartek jest również zakończeniem Wielkiego Postu.

Wielki Piątek to dzień, który upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu. W czasie tego dnia odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które umożliwia odtworzyć drogę Zbawiciela prowadzącą do śmierci, aż do złożenia go w grobie. Dodatkowo w dniu Wielkiego Piątku wszystkich wyznawców obowiązuje całodzienny post ścisły.

Wielka Sobota to dzień oczekiwania na przyjście Zbawiciela. W tym dniu chrześcijanie adorują Najświętszy Sakrament (Ciało Chrystusa) w odpowiednio ułożonym w świątyni Grobie Pańskim. Dzień Wielkiej Soboty jest dniem żalu po śmierci Jezusa.
Dodatkowo w Wielką Sobotę katolicy udają się do świątyni ze święconkami, gdzie kapłan błogosławi przygotowane w koszykach pokarmy na stół Wielkanocny.

Niedziela Wielkanocna poprzedzona jest rozpoczynającą się w sobotni wieczór Wigilią Paschalną, w czasie której zapalany jest Paschał symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa.
Niedziela Wielkanocna jest dniem zmartwychwstania Jezusa, dniem zwycięstwa życia nad śmiercią. Po niedzielnej mszy świętej, rodziny jadą do swoich domów, po czym spożywają poświęcony w dniu wcześniejszym pokarm.
2-gi dzień Świąt Wielkanocnych – Poniedziałek Wielkanocny jest kontynuacją uroczystości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Polecamy Państwu Wielkanocne kartki z logo dla firm z nadrukiem

Źródło: Wikipedia | © 2014 polskieswieta.pl –  Wszelkie prawa zastrzeżone – „Historia Wielkanocy”