święta kościelne, święta katolickie

Boże Narodzenie historia

boze narodzenie kubek

Boże Narodzenie

– czyli Święto Narodzenia Pańskiego jest jednym z dwóch najważniejszych, a w zasadzie powinienem dodać najpopularniejszych Świąt Chrześcijańskich, upamiętniające narodziny Jezusa.
Święto Narodzenia Pańskiego poprzedzone jest okresem Adwentu – 3-tygodniowego wyglądania na ponowne przybycie Zbawiciela. W pierwszą z czterech niedziel adwentowych otwiera się rok liturgiczny.
W Kościele Katolickim Święto Narodzenia Pańskiego wypada na 25.12, zaś w dniu poprzedzającym Święto, w Wigilię („Dzień Przed”) Bożego Narodzenia gromadzą się ze sobą bliscy na wspólnej dostojnej kolacji, gdzie zwyczajowo konsumuje się dwanaście potraw, wśród których jedynym daniem mięsnym jest ryba (chyba, że ktoś nie dotrwa) i razem kolędują. O północy z 24 na 25 grudnia w kościołach celebrowana jest Pasterka – uroczysta msza, 1-sza w świątecznym dniu, która umacnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy podążających do Betlejem.
Dzień poprzedzający Święto – Wigilia w Polsce jest dniem pracującym, natomiast dniami wolnymi są 25 oraz 26 grudnia.
Co interesujące w Republice Czeskiej, gdzie przynależność chrześcijańską deklaruje około 30%, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia zamkniętych jest większość sklepów, jak również urzędów. Najwyraźniej wśród rodaków niekiedy zarobek jest ważniejszy niż wiara, najbliżsi, lub chociażby normalny wypoczynek od tępa dnia codziennego.
Dwudziestego szóstego grudnia to tymczasem drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia, obchodzony na pamiątkę Świętego Szczepana, 1-szego męczennika zamordowanego za wiarę chrześcijańską.
W Kościołach wschodnich Boże Narodzenie przypada także 25 grudnia z tym, że kalendarza juliańskiego. Oznacza to właśnie tyle co siódmego stycznia kalendarza słonecznego – gregoriańskiego, którym posługujemy się każdego dnia.
W ani jednej z Ewangelii nie znajdziemy szczegółowej daty urodzin Jezusa. Najstarszym poznanym twórcą, piszącym o narodzinach Jezusa Chrystusa w miesiącu grudniu był Hipolit Rzymski, który w 204 roku w komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) odnotował:
„Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (czyli 25 grudnia).”
Co ciekawe za datę rozpoczęcia Świąt Bożego Narodzenia w dniu 25 marca, uznaje wielu katolickich teologów o czym pisał m.in. kardynał Joseph Ratzinger – biskup Rzymu (Pontifex Romanus emeritus) Benedykt XVI w swojej książce Duch liturgii.

/ Autor użył informacji: m.in. z Wikipedia.org –
© 2014 Copyright polskieswieta.pl / artykuł – „Boże Narodzenie historia

Polecamy Państwu kartki z logo na Boże Narodzenie dla firm